Jak wybrać profesjonalne kije do Nordic Walking.

koje nordic walking

Najważniejszym elementem Nordic Walkingu są specjalnie zaprojektowane kijki. Bez nich nie można uprawiać tej dyscypliny. Kijki są podstawą Nordic Walking – to one odróżniają tę dyscyplinę od zwykłego marszu. Ich zadaniem jest uaktywnienie górnej części ciała podczas chodzenia, a co za tym idzie odciążenie dołu tułowia i kręgosłupa oraz utrzymanie prawidłowej postawy podczas ruchu. Użycie kijków podczas marszu umożliwia zaangażowanie mięśni górnej połowy ciała, a także łagodzenie nacisku na stawy powodowanego przez chód – część ciężaru ciała jest przenoszona na kijki (jedno wbicie kijka odciąża o około 5 kg), plecy są w bardziej łagodnym położeniu i nie występuje napięcie mięśniowe, które zwiększa ryzyko kontuzji. W sklepach dostępnych jest wiele modeli kijków różniących się między sobą funkcjami. Poniżej przedstawię najważniejsze kryteria, które ułatwią ci wybór kijków do chodzenia.

Na rynku możemy znaleźć kijki z długością stałą bądź regulowaną (teleskopową).

Najważniejszą kwestią podczas wyboru kijków jest ich długość. Większość dostępnych w sklepach modeli umożliwia prostą i szybką regulację tak, aby były one jak najbardziej uniwersalne. Konstrukcja kijków do Nordic Walking jest lekka, ale przy tym niezwykle stabilna i wytrzymała. Stała długość kijków zapewnia większą wytrzymałość, przeważnie wykonane są z lepszego materiału niż aluminium. Kijki o stałej długości dobieramy indywidualnie do wzrostu, tu praktycznie nie ma co się zepsuć, nawet tańsze kije mogą okazać się wystarczające. Jednak stała długość kijków to uciążliwy transport, oraz brak możliwości regulacji wysokości. Regulowana długość kijków umożliwia łatwiejszy ich transport, w każdej chwili można zmienić długość i dostosować ją do terenu bądź innej osoby. To jest dużym plusem szczególnie dla dzieci i młodzieży, gdyż dzięki temu kijki będą rosły wraz z nimi. Kupując kijki trzeba również zwrócić uwagę na to, czy kupujemy kijki do Nordic Walkingu. Niekiedy myli się je z kijkami do trekkingu, które są przeznaczone do wypraw górskich. Oprócz możliwości zmiany wysokości tylko w jednym miejscu (nie w dwóch), kije nie powinny mieć żadnych innych „bajerów” np. typu anti-shock. Twoje kijki do Nordic Walking powinny być do ciebie dopasowane i ustawione odpowiednio do twojego stylu chodzenia.

Najprostszą metodą określenia odpowiedniej długości kijów jest chwyt kija za rękojeść. Stawiając kijki przed sobą kąt pomiędzy przedramieniem, a ramieniem powinien wynosić 90 stopni. I tak oto znalazłaś idealną dla siebie długość!

Dobre kije do Nordic Walking składają się z trzech zasadniczych części:

Pierwsza część to wymodelowana rękojeść i rękawiczki, które zapewniają osiągnięcie odpowiedniej techniki, rytmu i ruchu. Rękawiczki przenoszą siły, zapobiegają wyślizgiwaniu się kijów. Są anatomicznie zaprojektowane do prawej i lewej ręki. Rękawiczka powinna zapewniać odpowiednie wsparcie dla ręki i być zaprojektowana w taki sposób, aby nie zachodziła konieczność ściskania kija, kij powinien poruszać się naturalnie wraz z ruchami chodzącego. Korkowe rączki zapewniają dobry chwyt i wchłanianie potu.

Następna część to trwały, lekki i sztywny trzon, który zapewnia odpowiednią elastyczność. Wśród materiałów stosowanych do produkcji kijów do Nordic Walking wyróżnia się przede wszystkim: aluminium, włókno szklane, włókno węglowe oraz ich kompozyty. Aluminium jest najczęściej stosowane przy produkcji kijów regulowanych. Jest materiałem mniej wytrzymałym na obciążenia i cięższym w porównaniu do włókna szklanego i węglowego, ale za to bardziej odpornym na uderzenia i zarysowania. Zaletą włókna węglowego jest najlepszy stosunek wagi do sprężystości [sztywności] pośród wszystkich do tej pory wynalezionych materiałów. Dzięki temu kije wykonane z włókna węglowego są lekkie, a co najważniejsze bardzo sztywne, dzięki czemu z łatwością oddadzą siłę z jaką będziemy na nie oddziaływać. Przy wyborze kijków warto zwrócić uwagę na ich masę – najbardziej polecane są te, które ważą poniżej 500 gram (masa zależy w dużej mierze od materiału, z którego są wykonane).

Ostatnia części kija to ostry grot. Może on być trójkątny lub okrągły. Występuje w postaci szpikulca, by kijek łatwiej wbijał się w podłoże. Groty używane są podczas marszu na miękkich, naturalnych nawierzchniach, typu ścieżki, żwir, piasek, trawa. Grot umożliwia wbijanie kija w miękkie podłoże. Zakończony jest talerzykiem, który jest stosunkowo mały i delikatny. Zapobiega on zapadaniu się kijków w ziemi. W celu absorbowania wibracji i ochrony grotów przed nadmiernym ścieraniem podczas marszu na nawierzchniach utwardzonych, jak asfalt, kostka brukowa czy beton stosuje się gumowe nakładki często nazywane „bucikami”. Nakładki chronią grot przed ścieraniem, a także zapobiegają głośnemu stukaniu, zapewniają też właściwą przyczepność i skuteczną redukcję wstrząsów.

Jakie kije wybrać?

Rekomenduje markę Gabel lub Fizan. Producenci kijków Gabel czy Fizan posiadają w ofercie bardzo dobre kije dla profesjonalistów. Profesjonalnymi i drogimi kijami powinni zainteresować się bardzo aktywni miłośnicy Nordic Walkingu. Ludzie, którzy intensywnie trenują kilka razy w tygodniu. Ja używam kijów firmy „Gabel”. Świetnie się sprawdzają u osób, które uprawiają Nordic Walking kilka razy w tygodniu.

Co warto wiedzieć jeszcze? Kije kupujemy na wiele lat dlatego warto od razu kupić takie, które spełniają wszystkie nasze niezbędne potrzeby. Nie zalecam kupowania najpierw tańszych, a potem, jak się spodoba to droższych kijów. Jeśli nie jesteś pewna czy spodoba ci się Nordic Walking, to pójdź na zajęcia z instruktorem. Ma on po prostu sprzęt, który pożycza osobom z nim ćwiczącym.

Strój do Nordic Walking, czyli jak się ubrać…

Jak ubrać się na Nordic Walking, aby nie przegrzać organizmu i czuć się przez cały czas komfortowo? Większości osób Nordic Walking kojarzy ze spacerem, a na spacer przecież zwykle chodzi się w stroju codziennym.
Jednak należy pamięać, że NW to marsz, a nie spacerek. Podczas jego uprawiania podnosi się tętno i temperatura
ciała. Zaczynamy więc pocić się, tak jak podczas joggingu. Warto więc zadbać o strój zmienny, wygodny, luźny,
niekrępujący ruchów, dostosowany do warunków atmosferycznych. Obuwie sportowe, najlepiej trekkingowe
z twardą podeszwą. Gdy pogoda nie dopisuje, nie powinniśmy rezygnować ze sportu, tylko również odpowiednio się do niego przygotować. Pamiętaj o jednym – NIE MA ZŁEJ POGODY NA NORDIC WALKING, JEST TYLKO ŹLE DOBRANE UBRANIE!

Podsumowanie

W przypadku kijków do Nordic Walking warto zainwestować w trochę droższe, szczególnie jeśli treningi mają być częste i intensywne. Jednak nawet dla początkujących nie polecam tych najtańszych kijków, ponieważ mogą one nie przynieść zamierzonych efektów lub spowodować nieodpowiednie nawyki. Co więcej kijki mogą ulec zniekształceniu lub ich groty mogą szybko się zetrzeć. Kije słabej jakości z czasem mogą samoistnie składać się podczas marszu. To może spowodować, że nie będą mogły być używane zbyt długo i w dość krótkim czasie pojawi się konieczność zakupu nowych. Na początku swojej przygody z Nordic Walking nie zdawałam sobie sprawy z tego, jakie ogromne znaczenie mają kijki podczas marszu. Nie mając wiedzy na temat kijków, młodszemu synowi kupiłam tańsze kije i były to właśnie kije do trekkingu, dlatego szybko porzucił tą aktywność, zastanawiałam się dlaczego, gdyż wcześniej lubił chodzić z moimi kijkami, które miały rękawiczkę. Uczestnicząc w kursie na instruktora, dostałam kijki firmy Gabel, które również rózniły się od moich pierwszych kijków, wtedy przekonałam się jaką różnicę robią dobre kije i o ile przyjemniej i wygodniej się z nimi chodzi. Możesz uwierzyć mi na słowo, że specjalistyczne kije są konieczne lub możesz pożyczyć kijki od kogoś, kto już takie posiada i sprawdzić tą informacje w praktyce.

Na pierwszy trening polecam nie kupować kijów, tylko pożyczyć od znajomych, lub wypożyczyć od instruktora jeśli jest taka możliwość, a dopiero po konsultacji z instruktorem dobrać odpowiedni dla siebie sprzęt.

Nordic Walking przez wiele osób uważany jest za bardzo prosty. Po nabraniu pewnej wprawy tak jest. Jednak na początku nie jest to wcale takie łatwe. Rozpoczynając przygodę z kijkami warto skorzystać z pomocy trenera, instruktora lub osoby z doświadczeniem, która nauczy cię jak poruszać się i trzymać kijki. Poza tym instruktor może mieć ciekawe pomysły na zabawy i ćwiczenia grupowe i może pomóc ci w motywacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *