muzeum im. orła białego
Ciekawe miejsca,  Strona główna

Muzeum im. Orła Białego

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej odwiedziliśmy po drodze wracając do domu z wakacji. Jest to jedna z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce. Kolekcja zgromadzona jest na obszarze ponad 1,5 ha. Eksponaty z pewnością zainteresują nie tylko miłośników historii wojskowości.

Największe zainteresowanie moich chłopaków wzbudziła ekspozycja plenerowa, na której zgromadzony jest sprzęt bojowy będący na wyposażeniu armii polskiej po 1945 r. Ogólnie zgromadzone zostało ok. 150 egzemplarzy różnego rodzaju wyposażenia z okresu po II wojnie światowej.
Na placu znajduje się uzbrojenie z okresu II wojny światowej, wydobyte z pól bitewnych. Do największych należy działo samobieżne Sturmgeschütz IV, czy też podwozie niemieckiego czołgu PzKpfw V Panther. Na tej plenerowej ekspozycji można dotknąć wszystkich eksponatów i można również wejść do radzieckiego samolotu IŁ-24. Trzeba przyznać, że Muzeum im. Orła Białego gromadzi naprawdę imponującą liczbę sprzętu wojskowego.

W Muzeum im. Orła Białego znajduje się dużo sprzętu wojskowego np. działa używane na placu boju, torpedy, rakiety, pojazdy wojskowe z czasów ll wojny i czołgi.
Najciekawszy według mojego starszego syna eksponat to okręt wojenny. Adrian interesuje się historią więc był zachwycony tym miejscem. Myślę, że to cenna lekcja historii dla chłpaków.

Muzeum im. Orła Białego składa się z ekspozycji wewnątrz budynku zabytkowego oraz eksponatów na dość dużym placu na zewnątrz budynku. W budynku zgromadzone jest kompletne wyposażenie polowe żołnierza polskiego, brytyjskiego, amerykańskiego oraz niemieckiego oficera. Jest również broń jaką posługiwali się żołnierze, sprzęt do użytku codziennego, wiele fotografii z opisem i bardzo stary motocykl.

Zapraszam do obejrzenia naszej sesji fotograficznej w muzeum 🙂

Muzeum im. Orła Białego stanowi doskonałe połączenie ciekawej przygody z nauką. Może być ciekawą ekspozycja dla grup szkolnych, ale nie tylko.
Wrażenie robią samoloty i wielka lódź wojskowa. Uważam, że jest to dobre miejsce na pouczającą i ciekawą wycieczke z całą rodziną . Można na chwilę przenieść się do czasów II wojny światowej.

A na koniec pytanie:
Czy wolisz podróżować w pojedynkę, rodzinnie, czy w grupie znajomych ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.