Profilaktyka jest tańsza od leczenia

profilaktyka

Słowo „zdrowie” pojawia się w codziennym życiu bardzo często. Życzymy sobie zdrowia, pytamy o zdrowie, pozdrawiamy się, pijemy za zdrowie, powtarzamy, że „zdrowie jest najważniejsze” lub „obyśmy tylko byli zdrowi”

Dobry stan zdrowia oznacza stały i wysoki poziom czystej energii, równowagę emocjonalną, jasność umysłu, odporność na choroby, umiejętność obrony np. przed nowotworami, alergiami co w rezultacie prowadzi do spowolnienia procesu starzenia i długiego życia.

Nasze zdrowie jest wartością, której nie można kupić. Warto o tym pamiętać, ponieważ od naszego postępowania i stylu życia w dużej mierze zależy, czy będziemy zdrowi czy chorzy. Zdrowie często bywa stanem ulotnym, dlatego też, aby je zachować, należy stosować profilaktykę.

Jeżeli chcemy być zdrowi, to drogą do tego celu nie jest jedynie pójście do lekarza wtedy, gdy jesteśmy chorzy, aby ten pomógł nam zwalczyć chorobę ( wtedy skupiamy się jedynie na chorobach ), ale pownniśmy koncentrować się także na samym zdrowiu – wzmacniać je przez odpowiedni tryb życia, czyli odpowienie żywienie, aktywność fizyczna, suplementacja, poprzez nasz sposób myślenia i właściwe radzenie sobie z emocjami i stresem.

Zbyt wiele leków… czy nie lepsza jest profilaktyka?

Profilaktyka to szereg działań, które mają na celu zapobieganie chorobie przed jej rozwinięciem poprzez kontrolowanie przyczyn i czynników ryzyka. Profilaktyka ma przede wszystkim charakter uprzedzający, a nie naprawczy. Jest to świadome działanie mające na celu zapobieganie problemom, zaburzeniom, chorobom, dysfunkcjom, zanim one wystąpią w naszym organizmie.

Przecież o wiele taniej i prościej jest zapobiegać, niż leczyć, prawda? Wiemy o tym, ale często zapominamy o tym. W ostatnim czasie w mediach pojawia się coraz więcej niepokojących statystyk dotyczących stanu zdrowia. Chorują coraz młodsze osoby. Czy rosnący odsetek zachorowań na nowotwory i inne schorzenia powoduje u Ciebie niepokój i potrzebę zabezpieczenia się przed chorobą?Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i świadomość na temat zdrowego stylu życia.

Proces chorobowy rozwija sie w organizmie duzo wcześniej niż pojawienie sie objawów chorobowych. Nasz organizm sygnalizuje to zmęczeniem, osłabieniem, złym samopoczuciem, ale podtrzymujemy się na duchu i ciele stosując leki przeciwbólowe, bo nie ma czasu na szukanie przyczyn tych dolegliwości. Sięgając po lekarstwa, należy pamięać, że nie ma leków obojętnych dla zdrowia. Tylko systematyczne i długofalowe dbanie o zdrowie, może przynieść oczekiwany efekt.
Musimy pamiętać o swoim zdrowiu na co dzień. Dbajmy więc o swoją dietę, o regularny wysiłek fizyczny a także o odpoczynek zarówno ten fizyczny jak i psychiczny.

Ludzie przyjmują więcej leków niż kiedykolwiek wcześniej i to jest powód do niepokoju. Stosowanie leków na receptę błyskawicznie wzrasta. A Ty? Jak wiele leków przyjmujesz? A twoi rodzice? Twoje dzieci? Twoi przyjaciele? Czy wiesz, jakie to leki? Jak działają? Jakie przynoszą korzyści i jakie niosą ze sobą zagrożenia? W jakie interakcje mogą wchodzić ze sobą i z innymi produktami, które przyjmujesz? Czy istnieją alternatywy dla leków, które mogą kontrolować dolegliwości zdrowotne twoich bliskich?

Jeśli nie interesowałaś się tym tematem, to polecam przeczytać książkę „Leki z głową. Kiedy są niezbędne, a kiedy można pozwolić ciału leczyć się samemu”. Autor jest profesorem klinicznym medycyny i profesorem Reumatologii Integracyjnej. Ten międzynarodowy autorytet ujawnia całą prawdę o farmaceutykach, a w swojej książce pisze tak:

„… Zbyt często lekom nie udaje się naprawić problemu, który mają rozwiązywać lub po prostu redukują objawy, nie rozwiązując głównych przyczyn choroby. Zbyt często postrzegane są jako szybki sposób na dolegliwości, których znacznie łatwiej pozbyć się dzięki zmianie diety, zwiększeniu aktywności fizycznej, poprawie zakłóceń snu i praktykowaniu technik neutralizujących szkodliwy wpływ stresu. W najlepszym przypadku korzystne działanie leków jest znacznie słabsze niż deklarowane przez producentów, którzy również bagatelizują ryzyko związane z ich stosowaniem. W najgorszym przypadku wiele z tych leków czyni więcej złego niż dobrego. „Jedyne, co robią lekarze, to przepisują ci tabletki” – słyszę od wielu pacjentów. Coraz więcej lekarzy mówi mi, że nie czują się z tym komfortowo. Jedna lekarka powiedziała mi ostatnio, że „jest zmęczona wpychaniem pigułek”….

Pytanie, które zawsze zadaję, brzmi: „Jak to się stało, że wierzymy, iż leki są najskuteczniejszym sposobem leczenia choroby?”. Medycyna i medykamenty zaczerpnięte są od starożytnej indoirańskiej podstawy słowotwórczej, oznaczającej „przemyślane działanie, by przywrócić porządek”. Tę samą podstawę słowotwórczą ma angielskie słowo measure (środek) i medytować. Ciekawe, że „przemyślane działanie” stało się synonimem dawania i przyjmowania substancji chemicznych….

Istnieje wiele innych interwencji, które nie wymagają stosowania leków. Niestety, nie uczy się o nich w konwencjonalnych szkołach medycznych i to jeden z powodów, dlaczego większość lekarzy bazuje na lekach. Jednym z przykładów jest zmiana diety. Gdy rozpisuję pacjentowi plan leczenia, moje pierwsze zalecenia zawsze dotyczą diety: czego nie jeść, czego jeść więcej, jak zmienić nawyki żywieniowe, by poprawić zdrowie. Jako podstawowa strategia leczenia, zmiana diety może być niezwykle skuteczna. Stosowanie diety przeciwzapalnej może tak poprawić stan zdrowia osoby mającej artretyzm, alergie i inne dolegliwości, że leki można ograniczyć, a w niektórych przypadkach wyeliminować….

Leki ziołowe mogą być zarówno bezpieczne, jak i skuteczne. Przykładowo, liofilizowane liście pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica) przynoszą ulgę w objawach kataru siennego (swędzące oczy, kichanie, katar) tak samo skutecznie, jak leki przeciwhistaminowe, a nie wywołują skutków ubocznych. Ekstrakt z korzenia waleriany (Valeriana officinalis) bardzo skutecznie wywołuje sen u wielu ludzi. Wyciąg z nasion ostropestu plamistego (Silybum marianum) chroni wątrobę przed urazami spowodowanymi przez toksyny (alkohol, lotne rozpuszczalniki i leki farmaceutyczne, które uszkadzają ten narząd). Ale ponieważ lekarze nie są wyszkoleni w medycynie roślinnej, większość nie wie, jak używać substancji pochodzenia roślinnego. Zamiast tego bazują na lekach….

Większa aktywność fizyczna może skutecznie zapobiegać i leczyć depresję, pomagać normalizować ciśnienie krwi i, razem ze zmianą diety, spowodować remisję wielu przypadków cukrzycy typu drugiego. Na ten temat lekarze mają pewną wiedzę, ale nie są uczeni tego, jak motywować pacjentów do ćwiczeń. Zamiast tego bazują na lekach….

Praca z oddechem – uczenie się, jak zmienić nawyki oddychania i praktykować konkretne techniki oddychania – ma niesamowity wpływ na fizjologię. Nie może zaszkodzić, nie wymaga żadnego sprzętu i nic nie kosztuje. Może skorygować niektóre arytmie i problemy żołądkowo-jelitowe. Jest najskuteczniejszym sposobem leczenia lęku, jaki znam, a także najprostszą metodą łagodzenia stresu. Ale ponieważ informacje o pracy z oddechem nie pojawiają się podczas szkolenia medycznego, niewielu lekarzy może poinstruować pacjentów, jak ją wykonać. Zamiast tego opierają się na lekach….

… Producenci tych leków, mają ogromny wpływ na lekarzy. Sponsorują badania, które następnie napędzają praktykę. W badaniach leki porównywane są z placebo, by ustalić ich skuteczność, ale prawie nigdy ze zmianami stylu życia, które mogą wpływać tak samo dobrze lub nawet lepiej. Informacje, na których opierają się lekarze, gdy przepisują leki, częściej pochodzą ze źródeł przemysłu niż z obiektywnych źródeł. I pomimo prób ograniczenia ich wpływu, przedstawiciele tych firm wciąż są obecni w gabinetach lekarskich, starając się namówić lekarzy, by wciskali ich produkty…

… Sposoby leczenia bez leków wymagają aktywnego uczestnictwa pacjentów, a uzyskanie wyników może wymagać więcej czasu. Szczególnie wymagające są modyfikacje stylu życia. Ludzie nie zmienią nawyków żywieniowych, ani nie zaczną ćwiczyć, o ile nie zmotywuje się ich do wysiłku. Wielu pacjentów woli ominąć wysiłek i wziąć pigułkę. Koszt pigułki jest często pokrywany w całości lub częściowo przez ubezpieczenie. Koszty suplementów diety, leków ziołowych i niewymagających leków sposobów leczenia, o których wspomniałem, mogą nie być pokrywane przez ubezpieczenie. Nic dziwnego, że zaczęliśmy wierzyć, iż leki to jedyny skuteczny sposób leczenia choroby. Dlaczego więc są powodem do niepokoju? Z dwóch powodów: bezpieczeństwa i skuteczności leków, na których polegamy.

Jedyną różnicą pomiędzy lekiem a trucizną jest dawka. (Farmakologia pochodzi od greckiego słowa określającego truciznę). Wszystkie leki stają się toksyczne, gdy zwiększa się ich dawkę, a niektóre trucizny w małych dawkach są w rzeczywistości użytecznymi czynnikami terapeutycznymi…”

Takich informacji znajdziesz w tej książce więcej, to tylko malutka część, tego o czym pisze autor. Chciałabym tutaj więcej mądrych fragmentów udostepnić, ale wtedy wpis musiałby mieć chyba z 5 stron :). Polecam jednak przeczytać całą tą książkę, gdyż zawiera wiele cennych informacji, byś wiedziała w jaki sposób leki wpływają na Twój organizm, oraz dowiesz się z niej, jak odpowiednio zadbać o swoje zdrowie, bez leków. Jak już wspominałam w innych swoich wpisach, lubię czytać książki, które „otwierają oczy” i zmieniają mój sposób myślenia, a ta jest jedną z nich.

Jakie czynniki wpływają na nasze zdrowie?

Leczenie i opieka to jedynie 10% zdrowia. Aż 53% sukcesu to nasz styl życia, 21% stanowi środowisko, a tylko 16% genetyka.

  • styl życia (53%), czyli sposób odżywiania się, aktywnośd fizyczna, umiejętności radzenia sobie ze stresem, stosowanie używek (alkohol, nikotyna, środki psychoaktywne)
  • środowisko fizyczne (21%) – czyste powietrze, nieskażona woda, bezpieczny zakład pracy mają pozytywny wpływ na zdrowie.
  • czynniki genetyczne (16%)
  • opieka zdrowotna (10%) – jej struktura i funkcjonowanie, a także dostępność do świadczeń medycznych oraz ich jakość.

Twoje zdrowie zależy od Ciebie

Najczęściej zaczynamy dbać o zdrowie, wtedy gdy dotyka nas już jakaś choroba. Do tego momentu żyjemy sobie beztrosko nie zwracając uwagi na to co jemy, kiedy jemy i w jakich ilościach, nie ćwiczymy, nie biegamy, nie maszerujemy. Nie zadajemy sobie trudu, aby zastanowić się nad tym, jaki wpływ na nasze zdrowie ma nasz obecny styl życia i to co jemy.

Dlatego ważne są prawidłowe nawyki żywieniowe, są one kluczem do osiągnięcia oraz utrzymania prawidłowej wagi. Niestety, wiele osób nabrało niewłaściwych nawyków żywieniowych przez co teraz zdecydowanie trudniej jest im przejść na tą zieloną stronę mocy.

Orgaznizmu nie da się oszukać, on nie zapomni o tym co mu się należy. Przedłużające się braki witamin i minerałów mogą skutkować poważnymi chorobami. Niewłaściwe odżywianie może powodować osłabienie organizmu a w konsekwencji doprowadzić do utraty zdrowia. Więc zamiast kupować 15 parę jeansów, wybierz jeden z suplementów i doposaż swój organizm w odpowiednią ilość witamin i minerałów.

Bardzo ważna, i o tym będę przypominać zawsze, jest aktywność fizyczna. Badania pokazują, że 3-4 spacery minimum 30 minutowe tygodniowo znacząco poprawią funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, układu mięśniowego i kostnego. Następnie suplementacja czyli uzupełnienie diety. Zawiera niezbędne dla zdrowia składniki (zwłaszcza witaminy lub inne substancje egzogenne), których może brakować w Twojej codziennej diecie.

Dlaczego suplementacja jest ważna:

Witaminy i minerały odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Ich niedobór może przyczynić się do zwiększonego ryzyka wystąpienia, a nawet rozwoju wielu chorób. Czy wiedziałaś o tym, że aby odżywić komórki i zapewnić prawidłową pracę wszystkich narządów, nasz organizm potrzebuje codziennie około 90 składników odżywczych w odpowiednich dawkach.
Niektórych tych składników nie jesteśmy w stanie samodzielnie wytworzyć, dlatego musimy dostarczać je wraz z dietą.


Właściwie zbilansowana i odpowiednio dobrana dieta jest niezbędnym czynnikiem właściwego odżywienia organizmu. Mimo stosowania zróżnicowanej diety niezmiernie trudno jest dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów, ponieważ dzisiejsza żywność zawiera znacznie mniej składników odżywczych niż kilkanaście lat temu.

Suplementy diety, które powinny pozytywnie wzbogacać naszą dietę, nie powinny w swoim składzie zawierać substancji wpływających negatywnie na nasz organizm. Niestety, wielu producentów dodaje do preparatów składniki, których powinniśmy unikać.

Należą do nich np. sacharoza, Acesulfam K (E 950), Sorbitol (E 420) i Mannitol (E 421). Są to sztuczne słodziki, które w nadmiernych ilościach mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Np. Sorbitol może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, biegunkę, skurcze jelit czy wzdęcia.

Decydując się zatem na uzupełnienie diety o suplementy, powinniśmy kupować produkty od zaufanych producentów lub w aptece. Zawsze należy zwracać uwagę na ich skład. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą suplementy, które skomponowane są w 100 proc. z naturalnych produktów i takie właśnie produkty posiada firma DuoLife, które ja i moja rodzina stosujemy już od wielu lat.

Naprawdę warto zwrócić uwagę na naturalne produkty DuoLife. W suplementach diety firmy DuoLife, stosowany jest szereg naturalnych ekstraktów roślinnych. Surowce wchodzące w skład produktów zostały dobrane, uwzględniając zasady synergizmu i antagonizmu. To, co bardziej zbliżone do natury jest lepiej rozpoznawalne i przyswajalne dla naszego organizmu.

Zadanie dla Ciebie: Sprawdź i wypisz na kartce skład witamin podany na opakowaniu w swojej domowej apteczce. Zwróć uwagę na składniki syntetyczne i naturalne oraz ich proporcje. Zastanów się czy preparat spełnia twoje potrzeby. Czy jest naturalny czy syntetyczny?

Podsumowując:

Zdrowie jest wartością dla każdego i jest fundamentem naszego szczęścia. Ale czy tak naprawdę chcemy być zdrowi? NIE. Ponieważ gonimy stale za pieniędzmi, często właśnie tracąc zdrowie, a dopiero wracamy do myśli i działań prozdrowotnych jak zdrowie nam już szwankuje i wtedy wydajemy ciężko zarobione pieniądze, żeby walczyć (tak, wtedy już walczyć) o upadłe zdrowie. Pamiętajmy, że najdroższa profilaktyka jest tańsza od najtańszego leczenia. Pamiętaj: „Człowiek zdrowy ma wiele marzeń ! Człowiek chory tylko jedno…” Dbaj o swoje zdrowie, bo zawsze jest ktoś dla kogo warto żyć!!! Postaw na zdrowie zamiast na leki!

9 thoughts on “Profilaktyka jest tańsza od leczenia

  1. krystynabozenna says:

    Zwracam uwagę na suplementy , dbam o zdrowie i suplementy używam, ale nie ciągle i na okrągło,
    tylko w chwilach kiedy uważam, że są mi potrzebne.
    W dzisiejszych czasach chyba nie da się jednak bez nich żyć.

    • Marlena Gruszczyńska says:

      Tak, warto zadbać o zdrowie, wielu schrzeniom da się zapobiec, należy jednak pamiętać,
      że dbanie o zdrowie to nie tylko suplementacja to również mądra zbilansowana dieta i aktywność fizyczna 🙂
      Zgadzam się, że w dzisiejszych czasach suplementacja to już niestety konieczność…

    • Marlena Gruszczyńska says:

      Też tak uważałam, nie wierzyłam w suplementy… do czasu aż znalazłam się na bloku operacyjnym…dopiero wtedy „obudziłam się”
      i zdałam sobie sprawę z tego jak niska była moja odporność, jaki niedożywiony organizm miałam,
      łapałam częste infekcje, a wyniki badań też miałam w normie 😉

    • Marlena Gruszczyńska says:

      Klaudia chyba wiekszość osób boi sie chodzic do lekarzy 😉
      zdarza się, że stawiają błedne diagnozy, jak to było np w przypadku mojej mamy 🙁
      Dlatego lepiej zadbać o profilaktykę i odżywić organizm na poziomie komórkowy i uodpornić,
      wtedy sam będzie potrafił obronić się przed infekcjami 😉

  2. Aleksandra says:

    Post zdecydowanie dla mnie. Niestety często dopadają mnie różnego rodzaju infekcję, przeziębienia. Zdaję sobie sprawę, że moja suplementacja kuleję i cały czas staram się ją uzupełniać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *