Ciekawe miejsca,  Strona główna

Rotterdam – co warto zwiedzić

Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii. Znajduje się tam największy port w Europie, który rozciąga się na długości 40 km. Rotterdam zaskoczył mnie swoją oryginalną architekturą. Wizytówką Rotterdamu jest stalowy most wiszący Erasmusbrug, łączący południową i północną część Rotterdamu. Jego długość to 802 metry, w płd. części jest zwodzony na odcinku 89 metrów, aby największe statki mogły bez problemu przepływać. Rotterdam- co warto zwiedzić?

Spacer po nabrzeżu

Piękna jesienna pogoda zachęcała do spaceru wzdłuż rzeki Meuse, która znajduje się w pobliżu centrum Rotterdamu. Nad wodą roztacza się wspaniały, inspirujący widok na panoramę miasta, są też świetne miejsca do siedzenia, dużo przestrzeni i łodzie żeglujące po rzece. Wszystkie budynki są różne, atrakcyjne architektonicznie i przyciągają wzrok. Można również zobaczyć park na wodzie składający się z około 20 drzew unoszących się na powierzchni wody w specjalnych donicach. Spędziliśmy tam kilka godzin na spacerowaniu. Idealne miejsce na spokojny, relaksujący spacer.

Wieczorny widok na Rotterdam z wieży widokowej Euromast

Euromast to absolutny „must see” w Rotterdamie. Jest to wieża widokowa, z której możemy obejrzeć nowoczesną architekturę miasta. Obiekt ten ma 186 metrów wysokości. Widać stąd słynny most Erasmusbrug, który równie pięknie prezentuje sie z bliska jak i z daleka. Przy samej wieży możemy podziwiać zieloną część miasta czyli Het Park, oraz największy port w Europie.

Na pierwszym poziomie, składającym się z dwóch kondygnacji (położonych na 96 i 101 metrze) znajduje się restauracja i hotel, w którym ceny noclegu mogą przyprawić o ból głowy… ale niezapomniane widoki gwarantowane. Poziom ten potocznie został nazwany “gniazdem kruka”.

Drugi poziom to Euroscoop – kolejny punkt widokowy. Jest to platforma w ksztłcie koła, tam – pod okiem pracownika – wsiada się do obrotowej, przeszklonej kabiny, która wznosi się stopniowo na szczyt wieży ( na wysokość 185 m), jednocześnie delikatnie obracając się wokół własniej osi. Nie wychodzimy z niej, oglądamy wszystko od środka siedząc w okręgu. Całość przez cały czas się kręci nawet wtedy, gdy osiągnie już ostateczną wysokość. Podczas zjazdu w dół nadal się przekręca, dzięki czemu możemy obejrzeć wszystko dokładnie na każdej wysokości. Cały wjazd trwa około 7 minut, a widoki poprostu zachwycają.

Na wieżę najlepiej wybrać się pod wieczór, gdy jest jeszcze jasno, ponieważ wtedy zobaczymy wszystko w dziennym świetle i warto zostać do czasu zachodu słońca, żeby zobaczyć całe miasto przepięknie oswietlone – widok wtedy jest niesamowity. Zresztą sami zobaczcie.

Jestem zauroczona tym miejscem.
Podobało mi się tam dosłownie wszystko 🙂 Spokój jaki tam panuje, piękna przyroda, nowoczesna architektura.

Mam nadzieję, że wrócę tam jeszcze nie raz, bo chciałabym zobaczyć dużo więcej…
Wam z całego serca polecam odwiedzenie Holandii, a zwłaszcza Rotterdamu !!

.

7 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *