sanktuarium Matki Boskiej
Ciekawe miejsca,  Strona główna

Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w województwie wielkopolskim, w gminie Ślesin, w miejscowości Licheń Stary (niedaleko Konina). To największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie. W jej wnętrzach i na sąsiednim placu w uroczystościach religijnych może uczestniczyć jednocześnie 250 tysięcy wiernych. Wewnątrz świątyni możesz posłuchać i obejrzeć i największe organy w Polsce. Charakterystycznym elementem bazyliki jest złocista kopuła – wysoka na 45 metrów, o średnicy 25 metrów. Obok stoi przeszło 140-metrowa wieża z dwoma tarasami widokowymi. Pierwszy taras widokowy na wieży licheńskiej bazyliki znajduje się na wysokości 98 metrów, drugi natomiast na 114.

Na punkt widokowy można dostać się na dwa sposoby. Możesz dotrzeć tam po schodach (jest ich aż 762), albo w minutę wjedziesz na górę windą na 27 piętro i dostaniesz się na pierwszy taras, znajdujący się na 98 metrach. Na drugi dotrzesz schodami na 31 piętro i tym samym znajdziesz się na wysokości 114 metrów. Przy dobrej pogodzie widoki robią wrażenie, możesz stąd podziwiać całą Bazylikę, Jezioro Licheńskie, stawy oraz lasy, pola i łąki.

Golgota – miejsce zadumy i modlitwy

Spacerując po ogrodzie bazyliki nie można przejść obojętnie obok Golgoty. Golgota Licheńska to wzgórze ze stacjami drogi krzyżowej, wysokie na 25 metrów. Jest to labirynt przejść, grot i kapliczek, ponad którym góruje krzyż oraz postać Matki Bożej i Św. Jana. Warto przejść się tą drogą w skupieniu i oddać się przemyśleniom. Jest to miejsce idealne na wyciszenie się i porozmawianie z Bogiem. Na Licheńskiej Golgocie rozciąga się wspaniały widok na sanktuarium i okolice. Życie pędzi jak szalone i jest wypełnione sprawami, które nas dekoncentrują. Szybko wpadamy w pułapkę skupiania się na troskach i problemach i tracimy z oczu to, co najważniejsze. Miejsce to skłania do zadumy i warto w tym miejscu przypomnieć sobie o celu życia i nabrać sił na przyszłe lata. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – miejsce modlitwy i wyciszenia

Z czymkolwiek mierzysz się w życiu lub cokolwiek się wydarzy w przyszłości, wiedz, że Bóg dał ci wiarę, której potrzebujesz, aby przetrwać. Może wcale tego nie dostrzegasz i nie czujesz się na siłach, ale pamiętaj, że wiara w Boga daje siłę do pokonywania trudności i poczucie bezpieczeństwa, że Bóg zawsze ci pomoże.

Nie wszystko, co nas w życiu spotyka, jest przyjemne, ale myślę, że wszyscy musimy się nauczyć patrzeć na świat z przymrużeniem oka i rozbudzać w sobie radość. Gdybyśmy każdego dnia poświęcali czas, żeby przemyśleć swoje życie, wówczas znaleźlibyśmy wiele powodów do śmiechu.

Tak wiele razy chwytamy się modlitwy jak tonący brzytwy, ale gdy nie widzimy natychmiastowych efektów, to się poddajemy. Bąź wytrwała w swojej modlitwie. Wyraź swoją wdzięczność. Podziękuj za Jego dobroć i błogosławieństwa. Jeśli będziesz tak postępować zawsze, gdy ogarną cię złe myśli, wkrótce zauważysz, jak zmienia się twoje życie i że wszystko zaczyna się układać. Pamiętaj, że On troszczy się o ciebie i zawsze słucha twoich modlitw. Zanieś Bogu całą swoją niedolę. Całą słabość. On sobie z tym wszystkim poradzi. Poniżej moja propozycja modlitw, z których sama korzystam.

Modlitwa Panie, wierzę, że jesteś obecny i działasz w moim życiu, nawet w trudnych chwilach. Podejmuję dziś decyzję, że zawsze będę ci wierna i nigdy nie przestanę okazywać Ci posłuszeństwa. Amen.

Modlitwa Boże, przypominaj mi, abym z każdym problemem przychodziła do Ciebie. Potrzebuję Twojego przewodnictwa i pomocy. Szukam Cię Panie i ufam Tobie. Amen.

Gdzie nocować? Polecam Hotel Stara Gorzelnia w Licheniu Starym, który sąsiaduje z Bazyliką Licheńską. Blisko stąd również nad Jezioro Licheńskie – jeden z najcieplejszych zbiorników wodnych w Polsce.

Jeśli tylko będziesz mieć możliwość koniecznie odwiedź Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.