Olejki eteryczne – aromaterapia

Aromaterapia jest metodą terapii przy pomocy naturalnych olejków eterycznych wprowadzanych do organizmu poprzez drogi oddechowe ( wąchanie, wdychanie, inhalacje) i przez skórę (masaż, kąpiel). Opiera się na zastosowaniu leczniczych i terapeutycznych właściwości roślin z wykorzystaniem odpowiadających im olejków eterycznych. Od tysięcy lat stosuje się olejki eteryczne w celu poprawienia zdrowia fizycznego, emocjonalnego, mentalnego i duchowego. Jednak stosunkowo niedawno nauka zaczęła odkrywać moc aromaterapii i to w jaki sposób te aromatyczne płyny oraz zawarte w nich cenne składniki chemiczne wpływają na ciało i umysł.

Aromaterapia, czyli przyjemne z pożytecznym

Starożytni Egipcjanie znani ze swoich osiągnięć, byli jednymi z pierwszych osób, które stosowały olejki eteryczne. Historyczne zapisy mówią, że olejki aromatyczne były częścią codzienności w Egipcie już 4500 lat p.n.e
Olejki eteryczne i ich działanie były cennymi, ulubionymi aromatami. Umiejętnie skomponowane mieszanki olejków miały uwodzić, poprawiać samopoczucie, a także przynosić ulgę w bólu czy chorobie. Wonności w postaci maści , olejków i żywic były symbolem bogactwa. Pięknie opakowane w szklane lub alabastrowe słoiczki stanowiły niezwykle ceniony podarunek. Egipscy kapłani używali olejków eterycznych do mumifikowania ciał, leczyli nimi depresję i nerwice.

Aktualnie, ludzie uciekają do tego, co dobre i naturalne. Co pozwala im nie tylko czuć się lepiej, ale też zrelaksować się w codziennym życiu. Naukowcy ciągle obwieszczają, jak dane olejki działają na organizm. Najchętniej z aromaterapii czerpią osoby przewlekle chore, zmęczone, zmagające się z przygnębiającym stanem psychicznym. Olejki eteryczne okazują się przydatne w leczeniu przeziębień, zmniejszają odczuwanie bólu różnego rodzaju. Aromaterapię można zastosować szybko w domowym zaciszu. Każdy olejek eteryczny zawiera około stu różnych składników, z których każdy działa na organizm w odmienny sposób.

Jak wybrać odpowiedni olejek eteryczny?

Najistotniejszą cechą aromaterapii jest różnorodność i wszechstronność oddziaływania naturalnych olejków eterycznych, które poprawiają zarówno kondycję psychiczną jak i fizyczną.

Stwierdzono, że zapachy rumianku , lawendy i pomarańczy, stymulując uwolnienie serotoniny, działają uspokajająco i usuwają objawy silnego stresu. Natomiast paczula, róża i jaśmin mają zdolność wzbudzania w nas poczucia szczęścia i miłości.

Najbardziej popularny jest olejek lawendowy, który ma działanie uspokajające i wyciszające. Jest idealny dla osób zestresowanych i przemęczonych, ponieważ koi nerwy oraz regularnie stosowany pomaga na bezsenność. Pozwala przywrócić równowagę emocjonalną.

Jeśli potrzebujesz energii i pobudzenia, sięgnij po olejek grejpfrutowy. Ten aromatyczny olejek doda Ci wigoru, a zastosowany na skórze wykazuje działanie antycellulitowe. Może być też stosowany w przypadku osób, które często mają do czynienia z wahaniem nastrojów. Działa tonizująco, przeciwdepresyjnie i przeciwbólowo. Łagodzi stresy i napięcia nerwowe.

Podobne właściwości posiada olejek cytrynowy – nie dość, że pobudza, to jeszcze odświeża pomieszczenie. To najlepszy wybór na okres jesienno-zimowy, ponieważ działa antybakteryjnie, przez co łagodzi objawy przeziębienia. Poprawia też nastrój po trudnym dniu w pracy. Wspomaga koncentrację oraz pozwala zmniejszyć bóle migrenowe, wyciszyć się i odpocząć.

W okresie przeziębień i grypy dużą popularnością cieszy się również olejek eukaliptusowy. Jest przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy, dodatkowo pomaga w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi, dlatego idealnie sprawdzi się podczas inhalacji. Chorym przynosi ulgę oraz wzmacnia układ odpornościowy. Kilka kropel tego olejku zastosowanych w masażu pozwala złagodzić dolegliwości bólowe ścięgien, mięśni, głowy.

Olejek z pomarańczy posiada działanie przeciwzapalane, tonizujące, bakteriostatyczne. Redukuje napięcie mięśni. Jest stosowany w aromaterapii ze względu na jego działanie przeciwdepresyjne, uspokajające, niwelujące napięcia nerwowe, zapewnia dobry sen.

Kompozycje olejków mogą łagodzić i pomagać w walce z wieloma schorzeniami, roztaczając dodatkowo w mieszkaniu przyjemny, odświeżający zapach. Jednak by zadziałały jak należy, trzeba zawsze dobierać je odpowiednio do potrzeb. Należy kupować produkty w pełni naturalne (nie syntetyczne), nierozcieńczone, odpowiedniej jakości.

Cechą charakterystyczną naturalnych olejków eterycznych jest między innymi to, że są sprzedawane w ciemnych buteleczkach, które chronią ich właściwości. Olejki w białych, przezroczystych buteleczkach nie są naturalnymi olejkami, tylko syntetycznymi zapachami.

Olejki eteryczne stosowane w masażu aromaterapeutycznym

Już parę tysięcy lat temu masażom przypisywano lecznicze właściwości i słusznie, bo skóra po masażu olejami jest jędrna, gładka, miękka i wyczuwalnie bardziej elastyczna. Masaże są odpowiednie dla każdego, kto potrzebuje odprężenia, relaksu, pielęgnacji duszy i ciała. To jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zabieg, który nie tylko leczy, ale dba o kondycję i wygląd skóry. Masaż aromaterapeutyczny jest uznawany za jeden z najprzyjemniejszych spośród wszystkich. Połączenie technik masażu relaksacyjnego z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych, pozwala uzyskać efekt maksymalnego relaksu i odprężenia, jednocześnie działając kojąco na różnego rodzaju dolegliwości ciała, jak i umysłu.

Podczas zabiegu aromaterapii masażysta wykonuje masaż relaksacyjny – całego ciała bądź jego partii, do olejku do masażu dodaje odpowiednie olejki eteryczne. Każdy z nich odznacza się innymi własnościami. Najczęściej podczas masażu stosuje się olejki: eukaliptusowy, grejpfrutowy, lawendowy czy pomarańczowy. Za każdym razem masażysta dobiera odpowiednią mieszankę, kierując się potrzebami klienta.

Nawilżacz powietrza, dyfuzor zapachowy, aromaterapia

Warto zaznaczyć, że najlepiej jest używaćdyfuzora zapachowego do aromaterapii, ponieważ jest to najprostszy sposób na rozprowadzenie olejków eterycznych w powietrzu. Dyfuzor zapachowy świetnie sprawdzi się zarówno w salonie, sypialni, jak i w łazience oraz kuchni. Ulatniający się równomiernie zapach pozwala na objęcie swoją mocą całego pomieszczenia. Pod wpływem ciepła olejek zaczyna parować, a w powietrzu unoszą się aromatyczne cząsteczki roztaczając miły zapach.

Nawilżacz Powietrza Aromatly Pure – Dyfuzor Do Aromaterapii posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu wpasuje się w każde otoczenie.
Urządzenie to działa bardzo cicho i jest wydajne. Może zostać włączony podczas pracy lub na całą noc. Nie musisz też pamiętać o konieczności dolania wody do nawilżacza! Sam cię powiadomi o jej braku, po czym się wyłączy. Kliknij w obrazek i sprawdź jak działa nawilżacz powietrza Aromatly Pure.

Badania wykazują, że dzięki nawilżaczom podczas sezonu grzewczego zwiększa się o 35% komfort oddychania i ustaje uczucie suchości w nosie i gardle. Dodatkowa funkcja dyfuzji w powietrzu olejków eterycznych bardzo dobrze wspomaga leczenie i daje ulgę u dzieci i dorosłych z problemami górnych dróg oddechowych, astmatyków i alergików. Ulta cichy tryb pracy tych nawilżaczy daje poczucie komfortu i spokoju oraz uatrakcyjni twoje wnętrze.

Aromaterapia w domowym zaciszu

Kąpiel może nas nie tylko odświeżyć, ale również pobudzić do działania, jeśli do wody dolejemy odpowiednie olejki. Na przykład olejek tymiankowy pomaga zwalczyć apatię i zbyt niskie ciśnienie krwi. Olejek mięty pieprzowej jest idealny na zmęczenie, a przy okazji pomoże zlikwidować katar i przeziębienie. Olejek różany należy dodać do kąpieli przy bezsenności.

Umilając sobie długie jesienno- zimowe wieczory za pomocą wonnych olejków eterycznych i „ubierając się” w dobrze dobrane perfumy przyjemniej i w zdrowiu doczekamy wiosny.
Specjaliści od aromaterapii radzą, aby podczas kąpieli nie mieszać więcej niż 3 olejki zapachowe jednocześnie. Na typową wannę wody daje się przeciętnie 10-15 kropli mieszanki olejków. Przed zaaplikowaniem sobie aromatycznej kąpieli myjemy się dokładnie pod prysznicem, a do wody w wannie nie dolewamy żadnych płynów do kąpieli. Zanurzamy ciało na 15-30 minut i masujemy je pod wodą zagarniając olejek z powierzchni wody. Po kąpieli nie spłukujemy ciała, tylko wycieramy ręcznikiem. W chłodniejsze wieczory taka kąpiel stanowi przyjemne zakończenie dnia i jest sposobem na wyciszenie się przed pójściem spać. Z nawilżaczem powietrza Aromatly Pure stworzysz swoją przestrzeń zdrowia i witalności oraz zadbasz o kondycję swojej skóry.

Aromaterapia – czy już próbowałaś?

Poznaliście już kilka pozytywnych aspektów stosowania aromaterapii, ale czy wiecie, że za pomocą aromatycznej woni możemy również poprawić efektywność swojej pracy. Zrelaksować się oraz sprawić, że będziemy w bardzo dobrym humorze również podczas pracy ? Pomocny może okazać się zapach cytrynowy, który korzystnie wpływa na koncentrację, a przy problemach z pamięcią i trudnościami w skupieniu uwagi – niezastąpiona okaże się mięta pieprzowa.

Zapachy pomagają również w stworzeniu przyjemnej atmosfery w biurach, w placówkach zdrowia, gabinetach SPA, hotelach, salonach samochodowych czy galeriach handlowych. Jeśli do tej pory nie stosowaliście olejków w waszych domach, polecam spróbować.

Liczba olejków stosowanych w aromaterapii jest bardzo duża, więc wybierajmy tylko te, których zapachy lubimy. Aromaterapia powinna być przyjemnością dla naszych zmysłów.

Na jaki zapach masz dzisiaj ochotę? Weekend zbliża się wielkimi krokami, więc cudownie byłoby ukoić skołatane nerwy. Pomoże wam w tym olejek lawendowy – działa odstresowująco i wprowadza w błogi nastrój.

2 thoughts on “Olejki eteryczne – aromaterapia

  1. Krzysztof says:

    Dzień dobry.

    Aromaterapię odkryłem stosunkowo niedawno, ale dzisiaj nie mogę bez niej żyć. Posiadam nawet dyfuzor w domu, który używam praktycznie codziennie 🙂
    Moim ulubionym olejkiem jest chyba lawendowy, chociaż ostatnio odkryłem jaśmin, który jest niesamowity.

    Polecam każdemu.
    Pozdrawiam.
    Krzysztof

  2. Ola says:

    Aromaterapię kocham, nie ma lepszego sposobu na odstresowanie się! Olejki naturalne odkryłam niedawno, ale są naprawdę świetne 🙂 Kilka kropel a efekt nieziemski! Polecam każdemu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *