Ciekawe miejsca,  Strona główna

Scheveningen – najsłynniejsza plaża w Holandii

W tym roku podczas wakacji miałam okazję zobaczyć Scheveningen – najsłynniejszą plażę w Holandii. Leży w regionie Holandii Południowej na terenie Hagi. Plaża w Scheveningen jest piękna i bardzo szeroka. Wzdłuż promenady znajdują się różne restauracje serwujące wszelaką kuchnię oraz kawiarnie. Głównym i charakterystycznym miejscem w Scheveningen jest molo, którego długość wynosi prawie 400 metrów. Spacerując po nim można podziwiać uroki Morza Północnego.

Molo jest dwupoziomowe, na niższych poziomach jest kilka sklepów, restauracji i place zabaw dla dzieci, a muzyka rozbrzmiewa tu do późnych godzin nocnych. Przy molo znajduje się wieża do skoków na bungee ( ciekawa atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach! ) i tyrolka ( zjazd na linie ). Można też zajrzeć z dziećmi do pobliskiego oceanarium. Sea Life to wielkie akwarium, w którym można zobaczyć zwierzęta i rośliny żyjące pod wodą. Są tam egzotyczne ryby, meduzy, kraby i wiele innych podmorskich stworzeń.

Dodatkową atrakcją przy molo jest diabelski młyn, wysoki na 50 metrów, z którego można podziwiać Morze Północne, holenderskie plaże i Hagę. Młyn ma 36 gondoli z ogrzewaniem i klimatyzacją, z których każda może pomieścić do 6 osób.

Bliżej brzegu dostępne są darmowe leżaki, jednak trzeba uważać, gdyż część z nich należy do pobliskich hoteli oraz restauracji i są zarezerwowane tylko dla gości.

Z tarasu widokowego na molo rozciąga się widok na ciąg eleganckich nadmorskich budynków. Widać również piękną zabytkową budowlę – Kurhaus Hotel. Jest to najsłynniejszy hotel w Holandii.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ

Nie udało nam się trafić plażowej pogody. Było pochmurno i kropił deszcz, tylko od czasu do czasu zaświeciło słoneczko. Jednak jak widać na zdjęciu dzieciom taka pogoda w ogóle nie przeszkadzała, by zamoczyć się w lodowatym (jak dla mnie ) Morzu Północnym. Na brzegu morza zbieraliśmy „morskie skarby”, kolorowe muszelki, uwielbiam je zbierać i jednocześnie fotografować. Trafiliśmy również na wyrzuconą przez morze meduzę.

Molo w Scheveningen i szeroka piaszczysta plaża to wyjątkowo piękne miejsce. Jest to plaża dla osób, które lubią jak coś się dzieje i szybko nudzą się wylegiwaniem na piasku, czyli dla takich jak ja. Warto wybrać się również na wieczorny spacerek, wszystko jest przepięknie oświetlone. Mimo kiepskiej pogody i tak spędziliśmy przyjemne chwile na plaży i zdecydowanie mogę to miejsce polecić nawet przy deszczu i niepogodzie.