Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapanować nad chorobą Twojego serca.

serce

Choroby serca i układu krążenia oraz nowotwory znajdują się na pierwszym miejscu w statystykach przyczyn umieralności. Stres, brak ruchu, złe odżywianie są głównymi przyczynami tych chorób. Nie czekaj aż Twój organizm da Ci znak, że prowadzisz niewłaściwy tryb życia. Spróbuj to zmienić zanim będzie za późno, by zapobiec negatywnym skutkom braku ruchu. Serce jest mięśniem i jak każdy mięsień może być przeciążane i niedociążane. Regularny wysiłek fizyczny optymalizuje pracę serca, w skutek czego powiększa ono swoją objętość- jedno uderzenie może wtłoczyć do krwiobiegu więcej krwi, wzbogaconej w tlen.

Arterioskleroza ( miażdżyca tentnic) uznawana jest za najważniejszy czynnik powodujący schorzenia serca i układu krążenia, odpowiada m.in za zawał serca. Arterioskleroza objawia się utratą elastyczności naczyń krwionośnych oraz zmniejszeniem światła tętnic na skutek odkładania się lipidów ( np. cholesterolu) na ich ściankach. Wywołuje ją m.in podwyższony poziom cukru we krwi, zła dieta, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie i stres.

Naukowcy udowodnili, że właściwie zaplanowany trening wytrzymałościowy może osłabić, a nawet całkowicie zahamować działanie czynników wywołujących arteriosklerozę. Zatem dzięki regularnym treningom Nordic Walkingu nie tylko poczujesz przypływ energii i sił witalnych, nie tylko wzmocnisz swoje serce, ale też zapobiegniesz groźnym chorobom układu krążenia.

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia serca

Trening Nordic Walking jest idealną i bezpieczną formą aktywności ruchowej dla osób obciążonych kardiologicznie. To doskonała forma rehabilitacji fizycznej szczególnie dla osób po zawale serca, po operacji wstawienia bypassów, z chorobą niedokrwienną serca, z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem, z otyłością i schorzeniami żył. Technika Nordic Walking jest bardzo łatwa do opanowania, można ją uprawiać przez cały rok, niezależnie od terenu, a intensywność wysiłku można zawsze dostosować indywidualnie do możliwości osoby chorej.

Nieprawidłowa dieta, oparta na produktach wysoko przetworzonych, bogatych w tłuszcze nasycone, cukier i sól zwiększa znacząco zagrożenie zawałem serca, wylewem, nadciśnieniem czy miażdżycą. Sytuację tą dodatkowo pogarsza brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nadmierny stres oraz przepracowanie. Warto zadbać o prawidłowe odżywianie i zdrowy, aktywny tryb życia, stawiając na profilaktykę chorób układu krążenia, zanim konieczne będzie ich leczenie.

Wzmocnij i utrzymaj serce w dobrej kondycji

Wsparciem dla serca może być odpowiednia suplementacja, oparta na naturalnych składnikach regulujących funkcje serca i naczyń krwionośnych. Pamiętaj: Profilaktyka – skuteczniejsza i tańsza niż leczenie. DuoLife Medical Formula Procardiol sprawdzi się jako suplement wspomagający w przypadku:
– osób chcących utrzymać serce i naczynia krwionośne w dobrej kondycji;
– osób chcących utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi;
– osób po przebytym zawale mięśnia sercowego;
– kobiet po menopauzie, osób z nadwagą i osób starszych.

Suplement diety DuoLife MEDICAL FORMULA PROCARDIOL® NEW dostarcza organizmowi cennych antyoksydantów, zawartych w ekstraktach roślinnych, co przyczynia się do utrzymania dobrej kondycji serca oraz tętnic i żył, wspomaga także funkcje wątroby oraz przewodu pokarmowego.

DuoLife MEDICAL FORMULA PROCARDIOL® NEW wspiera:
– pracę serca;
– pracę układu przewodzącego w sercu;
– pomaga w optymalizacji zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen;
– funkcje naczyń krwionośnych;
– prawidłowe ciśnienie krwi;
– procesy antyoksydacyjne;
– metabolizm lipidów, wpływając korzystnie na poziom cholesterolu we krwi, przyczyniając się do
redukcji poziomu „złego” cholesterolu i utrzymania optymalnego poziomu „dobrego” cholesterolu;
– procesy oczyszczania organizmu;
– funkcje mikroflory jelitowej.

Ciekawostki o układzie krążenia

  1. Serce człowieka jest tak mocne, że mogłoby wypompować krew na przynajmniej 9 metrów w górę. Mięsień sercowy jest najsilniejszym w organizmie, ponieważ musi on dostarczyć krew do każdego zakątka ciała, w tym oddalonych od serca palców u nóg i stóp.
  2. Łączna długość naczyń włosowatych wynosi około 100 tys. km, tzn. że można byłoby nimi opleść Ziemię w jej najszerszym miejscu 2,5 razy.
  3. W ciągu dnia serce kurczy się około 100 tys. razy. W ciągu całego życia liczba skurczów przekracza 2,5 mld.
  4. W ciągu 1 minuty serce pompuje 5–6 l krwi, przy dużym wysiłku nawet 45 litrów. Dziennie przepompowuje jej ponad 7 tysięcy litrów, rocznie ponad 2,5 miliona litrów, a przez całe życie około 200-300 milionów.
  5. W sytuacjach stresowych serce może zwiększyć wydajność nawet pięciokrotnie. Dlatego długotrwały
    stres może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się mięśnia sercowego.

Skuteczna walka z żylakami dzięki Nordic Walking

Nasz system żylny ma za zadanie transportować do serca zużytą krew – najczęściej pokonując siłę ciążenia. Szczególnie trudny jest transport krwi z obszarów najbardziej oddalonych od serca, takich jak nogi. W ciągu dnia żyły siłą ssania przetaczają 7500 l krwi, która potem jest wypompowywana z powrotem w kierunku serca.

Ważnym elementem systemu pompowania są zastawki żylne, które wystepują w żyle co 4-7 cm. Spełniają one rolę wentyla, zapobiegając cofaniu się krwi. Ruch mięśni przede wszystkim w nogach, może w znacznym stopniu wspomagać żyły w ich pracy. Jeżeli zastawki żylne nie zamykają się właściwie z powodu kruchości tkanki i zbyt małej ilości ruchu, krew zalega i częściowo spływa spowrotem do nóg, co wywołuje uczucie ciężkości. Rozszerzone żyły po pewnym czasie zmieniają się w żylaki ze zgrubieniami. Jednym z elementów Nordic Walkingu jest świadome przenoszenie ciężaru ciała przy stawianiu stopy – od pięty lekko na zewnętrznej krawędzi aż do palców – co poprawia efekt pompowania krwi w nogach. Dzięki aktywnej pracy mięśni piszczelowych i łydek unikniesz nieprzyjemnego puchnięcia kostek i zapobiegniesz tworzeniu się żylaków.

Całkowita długość naczyń krwionośnych człowieka przekracza 100 tysięcy kilometrów, można by nimi opasać Ziemię dwa i pół raza. Są wszędzie, każdy milimetr każdego narządu otrzymuje krew, która dostarcza mu tlen i pokarm niezbędne do dobrego funkcjonowania. Jeżeli naczynia krwionośne zarastają „brudem”, odbija się to negatywnie na Twoim samopoczuciu i zdrowiu. Krótko mówiąc, krew musi krążyć, w przeciwnym razie czeka nas przedwczesna starość. Dlatego nie dopuść do starzenia się tętnic. Naczynia krwionośne w dobrym stanie zapewnią Ci rozświetloną, ładną cerę, elastyczną skórę, zdrowe serce, sprawny umysł (żywą inteligencję i niezawodną pamięć). Pozwolą także uniknąć żylaków i opuchniętych nóg, które są konsekwencją złego stanu żył. Trzeba wcześnie zacząć o nie dbać, ale nigdy nie jest za późno, by się do tego zabrać.
Warto stosować się do tych zaleceń, bo tętnice, które są w doskonałym stanie chronią przed otyłością, gdyż zapewniają większą skuteczność systemów hormonalnych regulujących masę ciała.

Czy masz wpływ na sprawne funkcjonowanie swojego serca?

Oczywiście, że tak. Musisz tylko dokonać „zdrowego” wyboru. Codziennie spożywaj produkty żywnościowe, które chronią tętnice, a unikaj tych, które im szkodzą.
Codziennie zażywaj co najmniej pół godziny ruchu, by dobrze ukrwić główne narządy. Tutaj polecam aktywność Nordic Walking.
Zwalczaj i redukuj czynniki zużywające tętnice, takie jak stres, tytoń, siedzący tryb życia, niedobór witaminy D.
Śpij tak, aby tętnice mogły najlepiej się regenerować – we właściwej pozycji i tak długo, jak trzeba.
Korzystaj z technik, które skutecznie poprawiają samopoczucie, takie jak masaże czy medytacja.

Ludzie aktywni fizycznie wykazują o połowę mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca. Co ciekawe również osoby otyłe, które są aktywne fizycznie są bardziej odporne na choroby serca w porównaniu do osób, które borykają się z otyłością i nie ćwiczą. Odpowiednia dieta, regularny ruch oraz skuteczna walka ze stresem – to główne działania, które są naszym obowiązkiem, jeśli zależy nam na zdrowym sercu na długie lata. Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Warunkuje odpowiednie dostarczenie tlenu do każdej komórki, a dzięki temu możesz funkcjonować – możesz myśleć, działać i wykonywać codzienne obowiązki. Pamiętaj: „Zdrowe serce masz, gdy o nie dbasz!”

Wiele osób nie jest do końca świadomych faktu, jak duży wpływ na choroby sercowo-naczyniowe ma nasz tryb życia. Dora wiadomość jest taka, że zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna mogą zapobiegać chorobom sercowo naczyniowym lub być częścią leczenia już występujących dolegliwości.

Podsumowanie: Jak zdrowo żyć, by zdrowym być

Zdrowie nie jest stanem danym nam raz na zawsze. We wszystkich okresach życia powinniśmy je chronić, czyli zapobiegać chorobom (profilaktyka), doskonalić i zwiększać jego potencjał. Zdrowy styl życia to przede wszystkim samoświadomość, czyli rozumienie zasad funkcjonowania naszego organizmu, umiejętność oceny własnego stanu zdrowia, prowadzenie aktywnego trybu życia, stosowanie zbilansowanej diety i zasad profilaktyki.

To od Ciebie samej w dużej mierze zależy Twoje zdrowie i jakość życia. Będąc tego świadomą powinnaś stopniowo eliminować czynniki ryzyka takie jak m.in. palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie dużej ilości cukru, soli czy tłuszczy, a na ich miejsce wprowadzić zachowania zdrowotne tj. aktywność fizyczna, zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce, oraz powinnaś zadbać o zdrowie psychiczne. Jeśli teraz nie znajdziesz czasu na dbanie o swoje zdrowie, umacnianie go, w przyszłości – nie mając już wyboru, będziesz musiała znaleźć czas na zmaganie się z chorobą i być może inwalidztwem, które ograniczy Cię w czerpaniu z życia „pełnymi garściami”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *