Jak dbać o wzrok?Ochrona i regeneracja

Organem szczególnie narażonym na pogorszenie sprawności jest oko. A wzrok to przecież jeden z najważniejszych zmysłów. Jak zatem dbać o wzrok? Jak chronić i regenerować oczy, by cieszyć się ich dobrą kondycją przez lata? Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc w odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego widzimy?

Promienie wysyłane albo odbijane przez przedmioty, ludzi, zwierzęta, rośliny wpadają przez źrenicę – rozszerzającą się i zwężającą – do wnętrza oka. W soczewce oka załamują się i zbiegają na dnie oka, czyli na siatkówce. Siatkówka to siateczka upleciona z końcówek nerwu wzrokowego i komórek wzrokowych. Tu powstaje zmniejszony i odwrócony obraz tego, na co patrzymy. Obraz ten, zamieniony w impuls nerwowy, przesyłany jest do mózgu. Ośrodki wzroku stawiają go na nogi i powiększają do normalnej wielkości. Ale zdarza się, że widzimy źle.

Współczesny rozwój techniczny stawia przed naszymi oczami coraz to większe wymagania np. jadąc autem musimy przy dużych prędkościach patrzyć w dal, przy sztucznym oświetleniu czy bardzo bliskiej odległości wykonywać precyzyjne czynności. Do tego wielkie ilości pyłów przemysłowych i innych zanieczyszczeń nieustannie podrażniają śluzówki oka.

„Używajcie swoich oczu! Żyjcie każdego dnia tak, jakbyście jutro mieli oślepnąć – a odkryjecie świat pełen cudów, cudów, których do tej pory nie dostrzegaliście albo traktowaliście jako coś oczywistego!” Helen Keller

Jak dbać o wzrok – 7 zasad

Stosuj zasadę – lepiej zapobiegać niż leczyć.
Ta złota zasada dotyczy nie tylko oczu, ale także całego organizmu. Oczy są bardzo wrażliwym i delikatnym narządem, który jest podatny na liczne bodźce. Dlatego warto zadbać o regularne badania kontrolne u okulisty i obserwowanie ewentualnych problemów. Wykrycie zmian na ich wczesnym etapie i szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia, często pozwala zapobiec rozwojowi groźnych schorzeń, które w innym wypadku mogłyby prowadzić do pogorszenia wzroku,a nawet jego utraty.

Zadbaj o właściwe odżywienie oczu.
Zdrowe ciało jeśli nie jest uszkodzone i dysponuje odpowiednimi surowcami jest w stanie zbudować skuteczną obronę przed większością bakterii i wirusów.
Badania naukowe udowadniają, że każda komórka ludzkiego ciała mniej więcej w ciągu jedenastu miesięcy zostaje zastąpiona nową. Odnowa taka nie jest możliwa bez odpowiednich surowców, a o ten naturalny surowiec musisz zadbać sama, dlatego:

Jedz tylko żywe pokarmy.  Unikaj pokarmów martwych, pozbawionych witamin i związków mineralnych. Alkohol, kawa, herbata, przemysłowy cukier, biała mąka i inne martwe produkty spożywcze rabują oczom siłę i witalność. Jeśli organizm będziemy odżywiać naturalnymi pokarmami, to wzrok nabierze siły i ją zachowa.

Spożywaj dużo ryb morskich.  Najwięcej kwasów omega – 3 zawierają w polskich warunkach: łosoś, makrela, pstrąg tęczowy( hodowlany), śledź i sardynki. Jeśli z jakichś powodów nie możesz spożywać więcej ryb i zielonych warzyw, takich jak szpinak, brokuły czy jarmuż, możesz wspomagać wzrok stosując suplementy diety o odpowiedniej jakości i wysokiej zawartości cennych składników odżywczych. To jak się czujemy, jak wyglądamy i w jaki sposób znosimy ciężar mijających lat zależy od tego, w jaki sposób odżywiamy nasze ciało. Za pogarszający się wzrok odpowiedzialni jesteśmy my sami. Oczy dysponują wręcz fenomenalną zdolnością do regeneracji i samoczynnego naprawiania się. Wystarczy zapewnić im właściwe składniki odżywcze, a same się wyleczą.

Substancje, które mają wpływ na poprawę funkcjonowania naszych oczu Dla wzroku szczególnie istotne są żółte karotenoidy: luteina i zeaksantyna, ponieważ pełnią szczególną funkcję w siatkówce i soczewce oka .

– Luteina: poprzez absorpcję niebieskiego światła wpływa na zmniejszanie uszkodzeń fotochemicznych wywołanych światłem widzialnym o krótkiej długości fali. Ponadto, wraz z zeaksantyną, tworzy filtr na części siatkówki odpowiedzialnej za szczegółową wizję, blokując niebieskie światło oraz zamglenie z silnego światła, tym samym zwiększając tolerancję oczu na jasne światło. Jest to szczególnie istotne, gdy nasze oczy są narażone na intensywne światło, takie jak blask słońca, błysk lampy lub oślepiające reflektory w nocy. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że luteina wykazuje również szereg korzyści zdrowotnych dla skóry.

Astaksantyna: należy do tej samej grupy karotenoidów ksantofilowych co luteina czy zeaksantyna i wpływa na poprawę akomodacji oczu. Ponadto ma znaczenie dla odbudowy ciałka rzęskowego, tym samym wpływając na niwelowanie uczucia zmęczenia oczu, które jest silnie odczuwane każdego dnia, ze względu na pracę przy monitorach, niedostateczne oświetlenie, zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV, a także występujące wady wzroku.

Luteina i zeaksantyna  odgrywają ważną rolę w ochronie siatkówki przed zmianami wywołanymi przez promieniowanie UV oraz wolne rodniki. Filtrują światło z promieniowania UV, które może uszkadzać receptory wzroku, dlatego nazywa się  je naturalnymi „okularami” oka. To one pomagają zapobiegać wielu schorzeniom oczu, takim jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem lub zaćma.

Organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wyprodukować luteiny i zeaksantyny,
Dlatego trzeba je dostarczać w jedzeniu, a czasem i wspomagać się suplementami diety. Naturalnym źródłem luteiny i zeaksantyny są rośliny np. jarmuż, szpinak, brokuły, kukurydza czy czerwona papryka.
Każdego dnia powinniśmy dostarczyć wraz z pożywieniem co najmniej 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny.
Tymczasem przeciętna dieta daje nam około 3 mg tych związków dziennie, a to zdecydowanie za mało.
Dlatego bardzo ważne jest dostarczanie wspomnianych barwników w dobrze zbilansowanej, bogatej w warzywa i owoce diecie.
Niedobory te możemy również uzupełnić poprzez dobrze dobraną suplementację, która pozwala na utrzymanie właściwego poziomu i zachowanie prawidłowych proporcji luteiny i zeaksantyny w siatkówce. W badaniach analizowano preparaty zawierające 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny (proporcja 5:1), czyli dokładnie tyle, ile znajduje się w suplemencie diety ProOptical DuoLife.

DuoLife Clinical Formula ProOptical® występuje w postaci dwufazowej kapsułki o zmodyfikowanym, przedłużonym uwalnianiu. Innowacyjna, dwufazowa postać stanowi wyjątkowe połączenie dwóch kapsułek – zewnętrznej płynnej oraz wewnętrznej w postaci stałej. Proces wchłaniania substancji aktywnych zawartych w fazie płynnej rozpoczyna się już w żołądku, podczas gdy składniki zawarte w postaci stałej zostają uwalniane dopiero w jelicie cienkim, skąd bezpośrednio trafiają do układu krążenia, a następnie są transportowane do tkanek gałki ocznej. Dwuetapowy proces wchłaniania substancji aktywnych odznacza się najwyższym stopniem przyswajalności. 

Suplement diety ProOptical® zawiera w swym składzie pozyskiwaną dzięki opatentowanej technologii, naturalną, krystaliczną postać luteiny oraz zeaksantyny. Ma ona ogromny wpływ na tempo i tym samym efektywność przyswajania. Najwyższą biodostępność składników potwierdza ponad 70 badań klinicznych (obejmujących ponad 4200 pacjentów). W badaniach uwzględniono stosunek ilościowy luteiny i zeaksantyny 5:1, który oznacza, że narząd wzroku korzysta z najważniejszych dla niego substancji aktywnych, dostarczanych w maksymalnej ilości. 

W zdrowym ciele zdrowe oczy.                                                           

Ważne – regularne wydalanie. Źródłem bólów głowy często bywają nie oczy, a jelita. Gdy ciało nie jest w stanie kompletnie wydalić produktów odpadowych, krew wchłania toksyny i rozprowadza je po całym organizmie, na czym najbardziej cierpią tkanki najwrażliwsze, na przykład miękkie tkanki oczne. Rano, po przebudzeniu, a następnie mniej więcej w godzinę po obiedzie i kolacji powinno dochodzić do całkowitego opróżnienia jelit. W zdrowym ciele wydalanie powinno być zatem równoważne z przyjmowaniem. I jeśli odżywiamy się właściwie i dostatecznie się ruszamy, to ów rytm powinien ustawić się samoistnie. Jednym z warunków zdrowych oczu jest zdrowie całego organizmu – aby więc utrzymać oczy w dobrej kondycji, stosuj zrównoważoną dietę i bądź aktywny fizycznie.

Uprawiaj sport.
Regularna aktywność i ćwiczenia fizyczne również mają wpływ na usprawnienie krążenia krwi i jej dopływu do wszystkich narządów, także naczyń narządu wzroku.
Jedną z najlepszych form ruchu jest chód. Jeśli cierpimy na bóle głowy, dolegliwości wzroku i inne bolączki wynikające ze złego wydalania lub niedostatecznego ukrwienia to warto przede wszystkim zwiększyć ilość ruchu. Zatem odrzućmy tabletki przeciwbólowe i kupmy sobie parę wygodnych butów do wędrowania!
Trzeba przyzwyczaić się do długiego żwawego, codziennego spaceru. Najlepiej codziennie, każdego dnia, niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy pada deszcz. Ja uwielbiam spacerować na łonie natury, ale jeśli okoliczności zmuszają cię do przemierzania np. chodników wokół najbliższych ulic to lepsza taka forma ruchu niż żadna. Przy chodzeniu odchodzą wszystkie troski i zmartwienia, a my skupiamy się wyłącznie na fizycznym doznaniu. Krew sprawnie przepływa przez tętnice i żyły oczyszczając całe ciało i zaopatrując je w substancje odżywcze.. Negatywne uczucia znikają gdzieś daleko i zaczynamy myśleć pozytywnie. Wszystkie nasze napięcia duchowe i fizyczne znikną i czujemy się rozluźnieni.

Zasada 20 – 20 – 20 Wraz z rozwojem nowej technologii coraz częściej z drukowanych książek i gazet przenosimy się na ekrany komputerów, tabletów i smartfonów. Odpoczywamy przed ekranem telewizora, relaksujemy się grając w grę video lub czytając e-booka. Jednak nasze oczy podczas wykonywania tych czynności intensywnie pracują, próbując dopasować ostrość widzenia do np. małej czcionki telefonu . Efektem tego są bolące i swędzące oczy, często widzimy trochę jak przez mgłę…. Kiedy intensywnie obserwujemy ekrany urządzeń mobilnych „zapominamy” mrugać. Średnio robimy to 18 razy na minutę, a jedno mrugnięcie trwa 300 milisekund. Jednak „zahipnotyzowani” atrakcyjnymi treściami podczas korzystania z urządzeń mobilnych. Mrugamy o wiele rzadziej, co może prowadzić do przerwania filmu łzowego, a w konsekwencji – suchych i piekących oczu. Ja mam właśnie z tym problem.
Od komputerów i telefonów niestety nie uciekniemy. Przyznam , że sama często zapominałam o tym by zrobić sobie przerwę w czasie długiej pracy przed komputerem. Odbija się to na moich oczach następnego dnia, gdy pieką i są zaczerwienione. Oczy od czasu do czasu potrzebują odprężenia poprzez zmianę akomodacji (ustawienie blisko – daleko).
Dlatego warto zastosować pewna zasadę 20-20-20, którą stosują amerykanie. Oznacza to, że powinno się robić przerwę co 20 minut i przez 20 sekund patrzyć na obiekt oddalony od nas o minimum 20 stóp (czyli ok. 6 metrów). Stosując tę prostą zasadę w pracy i w domu damy oczom chwilę wytchnienia. Najlepiej patrz na znajdujące się za oknem drzewo (zielony kolor dodatkowo odpręży oczy) i zatocz wzrokiem kilka ósemek.

Obowiązkowe chwile relaksu
Pamiętaj, by raz na godzinę zrobić choć pięciominutową przerwę w pracy. Wykorzystaj ją na relaks dla oczu.
Przemęczone oczy lub obciążenia psychiczne prowadzą do dolegliwości oczu poprzez napięcie w nerwach i mięśniach ocznych. Silnie przeżywane troski i zmartwienia mogą wywołać objawy podobne do astygmatyzmu dlatego warto zrelaksować się i odprężyć. Możemy pomóc swoim oczom wykonując masaż powiek, który poprawia ich kondycję . Warto wykonywać go jak najczęściej masując delikatnymi okrężnymi ruchami powieki górne oraz ruchami od środka na zewnątrz powieki dolne. Wzrok możemy również odprężyć wykonując ćwiczenia takie jak :

  • jezioro – na dużej kartce rysujemy pofałdowany „brzeg” fikcyjnego jeziora, a jego taflę malujemy na niebiesko. Kartkę zawieszamy co najmniej metr od swoich oczu.
    Gdy poczujesz pieczenie oczu, spójrz na jezioro. Kilka razy objedź jego linię brzegową, nie poruszając głową. Powtarzaj ćwiczenie co godzinę, nawet jeśli nie odczuwasz zmęczenia.
  • ósemka – oko odpręży się również i zrelaksuje, gdy wyobrazisz sobie przewróconą cyfrę osiem (albo znak nieskończoności) i będziesz wodzić wzrokiem po jej obwodzie. Ważne jest, aby ćwiczenie rozpocząć od lewej dolnej części brzuszka ósemki i prowadzić wzrok do skrzyżowania linii, kierując go ku górnej części prawego brzuszka.

Podsumowanie

Twoje oczy ciężko dla Ciebie pracują, więc pozwól sobie na odpoczynek pamiętając o potrzebie zachowania prawidłowo funkcjonujących i zdrowych oczu. Jeśli zadbamy o swoje oczy, odpłacą nam służąc wiernie do końca życia, dzień po dniu, w mroku ciemności i w jaskrawym świetle słonecznym. Oczy są w stanie samodzielnie dopasować się do wszystkich warunków, jakie w środowisku występują, jednak gdy nie zadbamy o nasze oczy, to nie możemy od nich oczekiwać doskonałości. Dzięki naturalnemu stylowi życia możemy sprawić, że nasze oczy pozostaną zdrowe przez całe życie.

             

          

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *