Rozwój osobisty,  Strona główna

Jak wytyczać cele, sprawdzony sposób

’Za każdym razem, kiedy ktoś ci mówi,że czegoś nie da się zrobić, pamiętaj, że mierzy on Twój cel swoją miarą. Najwyraźniej nie jest ona zbyt wysoka.” – Kamila Rowińska

Jeśli chcesz skutecznie wytyczać swoje cele sięgnij po książkę Kamili Rowińskiej. Jest to autorka i współautorka ośmiu książek o tematyce biznesowej i coachingowej, w tym książki pt. „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”.

Książka ta trafiła w moje ręce kilka dni temu. Znalazłam w niej ciekawe ćwiczenia i metody wyznaczania i realizacji celów, którymi chcę się z wami podzielić. Jedną z metod, które mają pomóc skutecznie wytyczyć cele jest metoda SMART. Wypróbowałam ją i bardzo pomogła mi sprecyzować moje aktualne cele i marzenia. Sprecyzowanie i spisanie ich wszystkich na kartce pozwoliło mi wyklarować to na czym naprawdę mi zależy. To bardzo ważne by wszystkie swoje cele zapisać na kartce. Możesz wykorzystać do tego ten planer .

Czy potrafisz określić, jaki jest Twój główny życiowy cel?

Musisz określić swój główny cel – jeden cel, który za wszelką cenę chcesz osiągnąć. Ustal, co nim jest, a będzie to Twój pierwszy krok na drodze do sukcesu.

Jeśli zdefiniujesz swój główny życiowy cel, przyciągniesz do siebie ludzi, szanse, idee i zasoby, dzięki którym łatwiej go osiągniesz. Po pewnym czasie wewnętrzny świat zharmonizuje się z twoim światem zewnętrznym, który stworzyłaś podczas ustalania celów. Wszystko to zacznie się jednak dziać tylko wtedy, gdy skoncentrujesz się na jednym celu, zamiast codziennie koncentrować się na czymś innym.

Aby odkryć swój prawdziwy cel w życiu, musisz najpierw uwolnić się od fałszywych celów, które gdzieś sobie obrałaś, być może zmusiłaś się do nich lub postawiono je przed Tobą, bo np. ” Tak się nie robi”, „Tak będzie najlepiej”, „Tak robią inni”, „Tego ode mnie oczekują” – Kamila Rowińska”

Sprawdzony sposób, aby skutecznie wytyczać cele

Metoda SMART to metoda, która ma na celu skonkretyzować Twoje cele, dzięki czemu zwiększysz skuteczność i uda Ci się dany cel zrealizować. Smart to angielskie słowo oznaczające – bystry, sprytny i dokładnie takie mają być Twoje cele.

S – Specific, Simple (konkretny i prosty). Czyli wyrażony konkretnie i prosto. Cele wyrażone zbyt ogólnie nie sprzyjają ich realizacji. Napisz precyzyjnie, co chcesz osiągnąć, jakimi metodami oraz dlaczego chcesz zrealizować właśnie ten cel. Unikaj ogólników typu : ” Chcę być szczęśliwa”, Chcę być bogata”. Są to wyrażenia zbyt mało precyzyjne. Zadaj sobie pytanie: ” Co konkretnie chcę osiągnąć?”

M – Measurable (mierzalny ilościowo). Czyli taki, który można zmierzyć. Twój cel to np. „Chcę mieć szczupłą sylwetkę”, tak długo nie jest mierzalny, jak długo nie dodasz mu parametrów. Co to dla Ciebie znaczy szczupła sylwetka? To rozm 34 czy 38 ?

A – Assesable ( ambitny). Jeśli twój cel nie będzie ambitny, to po co w ogóle tracić czas na myślenie o nim? Gdy Twój cel będzie ambitny, będziesz mieć wyzwanie do jego osiągnięcia. Będziesz zasypiać i budzić się myśląc o nim. Musi być też od początku do końca Twój, nie cudzy.

R – Realistic (realny do osiągnięcia). Wiele osób ma tendencje do wyznaczania celów nierzeczywistych. Wyznaczają je pod wpływem emocji, a kiedy nie widzą spodziewanych efektów, szybko zniechęcają się i porzucają swój cel.)

T – Timebound (umieszczony w czasie). Podstawą dobrego celu jest określenie czasu na jego wykonanie. Jeśli tego nie zrobisz nie zaczniesz go realizować w ogóle. Dzięki sprecyzowaniu czasu będziesz mieć poczucie, ze zmierzasz do jasno określonego punktu w przyszłości.

Weź odpowiedzialność za swoje życie

Nigdy nie wiń innych za to, gdzie dzisiaj się znajdujesz. W zamian – zacznij zarządzać swoim życiem. Weź od tego momentu pełną odpowiedzialność za wszystko, co myślisz, mówisz i robisz, a znajdziesz się na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu.
Łatwo oskarżać innych o to, jak ułożyło ci się życie. Jest to też próba ucieczki od oczywistej prawdy – nikt inny nie jest odpowiedzialny za to, co się z Tobą dzieje. Odłóż więc na bok negatywne emocje i urazy, a następnie zostań panią własnego przeznaczenia. Kluczowym elementem jest przejęcie pełnej kontroli nad własnym życiem. Nigdy nie zostawiaj tego innym i nie licz na przypadek. Dzięki ustalaniu celów stajesz się bardziej aktywna i zorientowana na przyszłość i nie rozczulasz się nad błędami przeszłości. Jeśli będziesz tak postępowała, na pewno od razu poczujesz się lepiej. Bez względu na to, co do tej pory w życiu osiągnąłeś, tak naprawdę nie ma limitów, dla tego co możesz osiągnąć w przyszłości. Jedyne ograniczenia narzucasz sobie sama.

Zdecyduj, co tak naprawdę chcesz osiągnąć w życiu

„Wiesz, że nie masz czasu na zrobienie wszystkiego, więc co tak naprawdę chcesz w życiu osiągnąć?” – to jedno z najważniejszych pytań przy ustalaniu celów. Jeśli chcesz na nie wyczerpująco odpowiedzieć, zastanów się, jak odpowiedziałabyś na kilka pomocniczych pytań: – „Co zawsze chciałam robić – lecz obawiałam się nawet spróbować?” – „Co najbardziej lubię robić?” – „Jakie są obecnie moje trzy najważniejsze cele finansowe, rodzinne i zdrowotne? Jeśli masz absolutną jasność, czego chcesz od życia to ciągłe myślenie o celach staje się naturalne. To ważne, ponieważ im więcej o nich myślisz, tym szybciej zmaterializują się w Twoim życiu.

Mierz swoje postępy

Aby ustawicznie osiągać cele, musisz badać swoje postępy. Mierz swoje postępy, nie tylko raz w miesiącu, czy też raz na jakiś czas. Nagradzaj siebie samą za realizację celów krótkoterminowych. Im bardziej jasne i określone wybierzesz sposoby pomiaru swoich postępów, tym większe szanse będziesz miała na udaną realizację celów. Będziesz w stanie działać na najwyższych obrotach, ponieważ: będziesz zdawała sobie sprawę, co naprawdę chcesz osiągnąć, będziesz w stanie określić, kiedy na 100 procent ukończysz swoje zadanie, poczujesz się świetnie po ukończeniu zadania, twoja podświadomość będzie wiedziała, nad czym ma pracować.

Wyeliminuj wszystkie przeszkody na drodze do celu

Myśl o rozwiązaniach, a nie o problemach czy trudnościach. Bądź pewna swych umiejętności przezwyciężania przeszkód i negatywnych emocji. Najlepszym sposobem ruszenia do przodu jest ustalenie wielkich, odważnych celów. Podziel te cele na zadania, określ wszystkie przeszkody, ustal ostateczne terminy i zabierz się do pracy. W miarę jak będziesz posuwała się do przodu, cały czas zadawaj sobie pytanie: „Co jeszcze może być problemem?”. Będziesz określała na nowo swoje przeszkody i zorientujesz się, że stworzysz wiele nowych rozwiązań. W ten sposób będziesz mogła wybrać właściwe rozwiązanie głównego ograniczenia, które zatrzymuje cię w miejscu.

„Jakie są rzeczywiste, oparte na faktach przeszkody oddzielające Cię od realizacji Twoich celów, prócz tych, które sama sobie wbiłaś do głowy?” – Kamila Rowińska

Stale wizualizuj swój cel

Jednym ze sposobów na poszerzenie zdolności osiągania celów jest częsta wizualizacja sukcesu, do którego dążysz. Jeśli będziesz regularnie (najlepiej codziennie) karmiła się wyobrażeniami na temat sukcesu, zyskasz większą pewność siebie i zmienisz sposób, w jaki myślisz, działasz i czujesz. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać twórczą wizualizację: Często wizualizuj korzyści z osiągnięcia celów – najlepsze pory dnia to rano i wieczorem. Spróbuj za każdym razem zatrzymać tę wizję w umyśle – aby obraz odcisnął się w podświadomości. Spraw, żeby twoja wizualizacja była maksymalnie szczegółowa. Wnieś nieco intensywnych pozytywnych emocji do swoich codziennych wizualizacji – aby zwiększyć ich moc.

Postępuj tak, dopóki nie osiągniesz celu

Codziennie powinnaś zrobić coś konkretnego, co przybliża cię do celu. Nabierzesz szybkości, która poprowadzi cię do sukcesu. Nawet jeśli możesz poświęcić zaledwie kilka minut, zrób to z entuzjazmem. Wytrwałość w dążeniu do celu jest niezbędna do jego osiągnięcia. Utrzymuj się na tym kursie dłużej niż inni, a osiągniesz więcej niż oni. Postanów z góry, że nigdy się nie poddasz. Jeśli masz siłę woli, aby dążyć do realizacji celu, wszystko jest możliwe. Wytrwałość jest twoim największym atutem w realizacji celów. Nie możesz zmienić przeszłości, ale możesz wpłynąć na przyszłość. Możesz osiągnąć więcej w przyszłości, wytyczając skuteczne cele i podejmując lepsze decyzje teraz. Sukces opiera się na tym, co robisz, na wynikach, jakie osiągasz, na tym, jak wydajnie pracujesz i jak szybko realizujesz swoje cele.

Mam następujące pytanie: Czy chciałabyś cieszyć się szczęściem, zdrowiem, popularnością, doskonałą sylwetką i bogactwem? Większość osób odpowiedziałaby : „Co za głupie pytanie! Oczywiście, że tak” Tymczasem tylko tak im się wydaje, ponieważ w głębi serca nie wierzą, że to możliwe. Skąd to wiem? Wystarczy spojrzeć na to, co robią. Gdyby naprawdę chcieli osiągnąć te cele, całymi dniami pracowaliby nad ich realizacją i nic nie byłoby w stanie ich powstrzymać.

Pamiętaj, aby swoje cele zawsze wytyczać pisemnie, dokładnie je rozpisywać. Jeśli Twój cel jest wart realizacji, to z pewnością wart jest rozpisania go w Twoim notatniku. Pamiętaj, że ” celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, a bycie lepszym od tego, kim było się wcześniej”.

Podsumowanie

Książka „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale” pomoże Ci przyjrzeć się sobie samej. Kim jesteś? Na czym Ci zależy? Po co żyjesz? O czym marzysz? Gdzie jest źródło Twojej odwagi, by zmienić swoje życie? To nie jest lektura na jeden wieczór, gdyż zawarte w niej ćwiczenia wymagają czasu, skupienia i szczerości wobec siebie i to właśnie te ćwiczenia są najważniejsze, ponieważ pozwalają uświadomić Ci jakie wartości w życiu są ważne. Dzięki tej książce uświadomiłam sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko co sobie wymarzę jest w zasięgu moich możliwości, a wykonując ćwiczenia zawarte w książce w końcu określiłam swoje cele, priorytety i uporządkowałam myśli.

Pobierz darmowy e-book „7 kroków do osiągania ambitnych celów”

Książka ” Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”

Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby, które pomagają wam realizować cele i marzenia, to koniecznie opiszcie je w komentarzach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *