wycisz się
Rozwój osobisty,  Strona główna

Wycisz się…

Nie daj się negatywnym emocjom! Wycisz się i odzyskaj wewnętrzny spokój, dzięki czemu będziesz czuła się zrelaksowana i szczęśliwa.

Hinduskie przysłowie mówi, że człowiek jest jak dom o czterech pokojach – jest pokój ciała, pokój umysłu, pokój emocji i pokój ducha. Tak jak człowiek dba o cały dom, tak samo powinien dbać o wszystkie cztery „pokoje” znajdujące się w nim samym. Żeby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie, trzeba co pewien czas oczyszczać organizm, wyciszyć się, doskonalić umysł i wzmacniać ducha.

W naszej galopujacej kulturze stale znajdujemy się w ruchu. Niezależnie od tego, czy chodzi o nasz przeładowany kalendarz, pędzące myśli czy wiecznie włączone urządzenia, my nie potafimy odpoczywać, nie potrafimy wyciszyć się.

Ludzie rzadko przejmują się swoim stanem psychicznym. Ignorują mnóstwo symptomów, zanim zdadzą sobie sprawę, że utracili kontakt z własnym wnętrzem.

Jedyny sposób, w jaki możemy zacząć zmierzać ku odpoczynkowi, to pozwolenie sobie na to, by się zatrzymać.

Postaraj się spędzić parę chwil w odosobnieniu. Dobrze by było gdybyś wybrała miejsce, które uważasz za relaksujące i spędziła tam samotnie chociażby 10 min. Wycisz się.

Dla mnie to kontakt z naturą jest lekiem na całe zło. Nic tak mnie nie uspakaja jak wyjście na spacer do lasu, patrzenie na horyzont morza, czy choćby siedzenie na pomoście nad jeziorem i spoglądanie w niebo. Uwielbiam wsłuchiwać się w odgłosy przyrody, zapach świeżego powietrza. Łapię wtedy dystans do problemów, mogę wsłuchać się we własny organizm i wyciszyć gonitwę myśli.

Udając się w takie miejsce zostaw wszystkie urządzenia i rzeczy, które mogą cię rozproszyć. Najważniejsze w tym procesie jest to, żeby nic nie zakłócało czasu, który przeznaczyłaś na wyciszenie.


Gdy nasza głowa jest pełna niepotrzebnych myśli…
To właśnie kontakt z naturą jest sposobem na ukojenie i wyciszenie umysłu…

Dokonaj przeglądu

W czasie, kiedy próbujemy wyciszyć się zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że trudno nam , choćby na chwilę, usiedzieć w spokoju. Nie potrafimy się zatrzymać i odpocząć.

Nie potrafimy zdystansować się od ciągłej gonitwy myśli. Czujemy się zagubieni, kiedy mamy usiąść i uporządkować swoje bieżące sprawy. Gdy jesteśmy w pędzie codziennego dnia, nie mamy chwili, aby się nad tym zastanawiać. Kiedy mamy trochę wolnego czasu, dociera do nas, że kiepsko sobie z tym radzimy.

Wygospodaruj trochę czasu na sporządzenie listy obszarów, w których odczuwasz niepokój. Będziesz w stanie lepiej zacząć swoją odnowę, wiedząc które konkretnie miejsca potrzebują uleczenia.

Módl się i proś Boga, by wskazał Ci miejsca w Twoim sercu i życiu, które mogłaś pominąć. Wypisz wszystko, co przykuło twoją uwagę w czasie wyciszenia.

Pozwól sobie na zaakceptowanie tych miejsc, którym brak równowagi. Zwolnij i przyjmij to do wiadomości. Bądź gotowa i pozwól sobie, by Bóg stanął na twojej drodze.

„Badaj mnie, Boże i poznaj me serce . Doświadcz – i poznaj rozterki. Zobacz, czy nie ma we mnie czegoś, co Cię rani. I prowadź drogą wypróbowaną od wieków!” Psalm Dawida

Życie na tej ziemi i odnajdywanie spokoju nie jest łatwe. Wyglada na to , że coś jest nie tak z naszym wewnętrznym rytmem, przez co zawsze jesteśmy nieszczęśliwi , nieusatysfakcjonowani, sflustrowani i cierpiący. Jesteśmy tak przepełnieni pragnieniami, że nie potrafimy odpocząć, wyciszyć się.

Postaraj się odmówić sobie rzeczy, bez których nie wyobrażasz sobie życia. Dla wielu osób może to być wyłączenie telefonu na pewnien czas. Dla niektórych – odmówienie sobie np słodyczy. Podczas takiego wyzwania rzucamy światło na nasze uzależnienie od wielu rzeczy.

Wolność od rzeczy pomaga nam sie zrelaksować, gdyż nie pochłania nas potrzeba ich zdobywania i utrzymywania. Zacznamy dostrzegać, że do życia potrzebujemy o wiele mniej niż posiadamy.

Podsumowując :

Człowiek jest tak skonstruowany, że regularnie się męczy. Nie jest wieczny, jego siły się wyczerpują, traci czujność i męczy się emocjonalnie. Czas spędzony tylko między Tobą, a Bogiem, daje możliwość zatrzymania się, przemyślenia, uwielbienia Boga, zwrócenia się do duchowej sfery wewnątrz siebie, przyjrzenia się sobie i odnalezienia odpoczynku w modlitwie.

Pamiętaj ! Nie ma nic samolubnego w odpoczynku i dbaniu o siebie. Nie możemy innym dać czegoś, czego sami nie posiadamy.

8 komentarzy

 • Natalia

  Czytając Twojego posta doznałam swoistego rodzaju wyciszenia myśli. Mądre treści zostały w mgnieniu oka przeze mnie wręcz pochłonięte.

  To prawda, nie jesteśmy w stanie dać czegoś innym ludziom, kiedy nie posiadamy gwarancji swoich możliwości, umiejętności i poczynań.
  Pozdrawiam serdecznie! 🙂

  • Marlena Gruszczyńska

   Przy tym co się dzisiaj dzieje na swiecie i w Polsce uważam, że to dobry czas na to by zatrzymać się, wyciszyć, przemyśleć. Wchodzimy w nowy ład i porzadek świata…zmiany sa nieuniknione. Jednoczesnie wiele pozytywów można zauważyć w tych trudnych czasach.

 • Barwne Stylizacje

  Nawet nie wiesz jak się cieszę, że mieszkam na wsi. Im więcej czasu zaczęłam spędzać w mieście tym bardziej doceniam to błogosławieństwo jakim jest bezpośredni kontakt z naturą. Swego czasu spacer do lasu był najlepszym lekiem na wszystkie stresy i całe zło. Pozdrawiam serdecznie 😉

  • Marlena Gruszczyńska

   Miasto daje dużo możliwości…
   Jednak ja wychowywałąm się na wsi i nadal mieszkam na wsi i nie wyobrażam sobie siebie w mieście 😛
   Gdy moi znajomi z okien swoich mieszkań widzą następny blok,
   ja z okna sypialni widzę łąki i jezioro i ten widok
   zawsze mnie zachwyca i relaksuje (zwłaszcza ta spokojnie płynąca woda :))

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.